Fon Kolbağı Hasır Krem Topuz

Metrekare Fiyatı:
45,00 TL 35,00 TL + KDV
Girmiş olduğunuz en ölçüsü mekanizma dahil ölçüdür. Kumaş 4 cm eksik kesilmektedir.

Temizlik Nasıl Yapılır ?

 

Stor perdeler şık, kullanışlı ve pratik olmasının yanı sıra temizlik konusunda diğer mekanik sistemli perdeler gibi değildirler. Zaman içerisinde kirlenirler. Aşağıda sizlere stor perdelerin temizliği konusunda yardımcı olmaya çalışacağız. Merak ettiğiniz konularda perde satıcınızla iletişim kurabilirsiniz.

Malzeme Kontrol

Yapmanız gereken ilk şey stor perdenizin hangi malzemeden üretildiğini kontrol etmektir. Üzerinde oluşan lekeleri gidermek ya da yıkanabilirliği açısından bu önemlidir. Eğer malzemenizin ne olduğundan emin değilseniz perde tedarikçinizden bilgi alabilirsiniz. 
 

Stor Perdeyi Yıkamak

Perde malzemeniz yıkama için uygunsa, temizlik çok kolay olacaktır. Öncelikle üzerindeki kaba pislik ve tozları elinizle aldıktan sonra elektrikli süpürgenin fırçalı ucuyla tozları çekebilirsiniz. Bundan sonra perdenizi tam düz bir zemine yatırarak varsa yumuşak bir çamaşır deterjanı karıştırılmış ılık bir suda bekletebilirsiniz. Spotlaşmış lekeleri çıkarmak için bir sünger ya da bezi köpüklü bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu lekeler ılık suda diş fırçası kullanılarak da giderilebilir. Daha sonra perdenizi temiz suyla durulayın ve sıkmadan mekanizmayı yukarı toplayarak dik konumda bekletin. Kuruduğunda mekanizmayı yerine takarak kullanmaya devam edebilirsiniz.Spot Lekeleri Temizleme

Stor perde kumaşınızın yıkanma özelliği bulunmuyorsa gözle gözüken noktaları temizlemekle başlayabilirsiniz. Yüzeydeki toz ve lekeleri çıkarmak için elektrikli süpürgeyle vakumlayabilirsiniz. Daha sonra temizlik maddesi olarak ılık su ve yumuşak bir deterjan kullanarak lekeleri giderebilirsiniz.

Kumaş rengine zarar vermemek için önce göze çarpmayan bir noktayı test etmeniz önerilir. Unutmayın ki kullandığınız deterjanın içindeki kimyasallar kumaş üzerindeki boyaya zarar verebilir. Kirli noktaları temizlemek için sünger, bez veya diş fırçası kullanabilirsiniz. Dilerseniz tamamını süngerle silebilirsiniz ancak tamamını ıslatmaktan kaçınınız.


Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Zebra perde temizliği diğer perde türlerine göre daha hassastır. Doğru malzeme ve ekipman ile doğru bir şekilde temizlenmelidir. Genel olarak ıslak mendil, nemli bez ya da elektrikli süpürge yardımıyla yapılır. Aşağıda sizlere zebra perdelerin temizliği konusunda yardımcı olmaya çalışacağız. Merak ettiğiniz konularda perde satıcınızla iletişim kurabilirsiniz.Toz Alma Düzenli toz alma tüm perde çeşitlerinde olduğu gibi zebra perdenin de yeni görünümünü korumaya yardımcı olur. Nemli bir bezle ya da ıslak mendille şeritlerin yönüne paralel olarak silebilirsiniz.

Vakumlama

Derin bir temizlik için elektrikli süpürgenizin fırçalı ucu ile hafifçe yukarıdan aşağıya doğru vakumlayın. Basınçlı hava ya da saç kurutma makinesiyle (soğuk hava) hava vererek tozları giderebilirsiniz.

 

Spot Lekeleri Temizleme

Ilık su ile ıslatılmış yumuşak bir bez veya sünger ile hafifçe lekeli noktaları temizleyebilirsiniz. Gerekirse yumuşak bir deterjan ekleyebilirsiniz. Unutmayın ovalamak perde kumaşında kırışıklığa sebep olabilir. Gerekirse bezle silme işlemini perdenizi düz bir zemine yatırarak yapabilirsiniz. Kumaş rengine zarar vermemek için önce göze çarpmayan bir noktayı test etmeniz önerilir. Dikkat etmelisiniz ki kullandığınız deterjanın içindeki kimyasallar kumaş üzerindeki boyaya zarar verebilir.


Jaluzi Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Jaluzi perdeler kapalı alanlarda ya da çok toz içermeyen yerlerde kullanılırsa kolay kolay kirlenmez. Eğer jaluzilerin sürekli temiz kalması isteniyorsa haftada en az bir defa temizlenmelidir. Toz almaya yarayan püsküller ile slaytlar üzerinde oluşan tozlar engellenebilir.AHŞAP JALÛZİ PERDE TEMİZLİĞİ

Ahşap jalûzi ürünlerini mobilyalarınız gibi düşünebilirsiniz. Yumuşak temiz bir bez ile tozunu alabilirsiniz. Öncelikle jalûziyi tamamen kapalı konuma getiriniz. Perdenin sallanıp cama çarpmaması için en alt bölümden tutarak tozunu alınız. Sonra bu işlemin aynını jalûziyi ters yönde kapatarak tekrarlayınız. Böylece hem önden hem arkadan temizliği sağlamış olacaksınız.

Kurumuş lekeleri çıkarmak için, ılık su ile ıslatılmış mikrofiber bez yardımıyla jalûziyi açık konumdayken temizlemeli daha sonra da açık halde havalandırarak kurumaya bırakmalısınız.

ALÜMİNYUM JALÛZİ PERDE TEMİZLİĞİ

Alüminyumu yapısı gereği, sabunlu ılık suyla yıkayarak temizlemek en doğru yöntemdir. Belirli aralıklarla bu işlemi gerçekleştirmek ağır kir birikimlerini önlemek için en kolay yöntemdir.

Öncelikle mekanik sistemli alüminyum jalûzinizi ipleriyle çekerek yukarıya doğru toplayın ve montaj yerlerindeki portraydan menteşelerini açarak sökün. Perdenizin sığabileceği bir kaba (küvet, lavabo, kazan vb.) ılık su ve deterjan ekleyin. Perdenizi iplerinden tutarak suyun içine yavaşça batırın. Bu aşamada görünen spot lekeleri yumuşak bir bez veya sünger yardımıyla temizleyebilirsiniz. Perdenizin temizlendiğinden emin olduktan sonra düz zemine serdiğiniz bir havlu üzerine alarak süzülmesini bekleyin. Jalûzi üzerinde kalan sular süzüldükten sonra perdenizi yeniden yerine takın ve tamamen açık konuma getirerek kurumaya bırakın.

 

Perde Siparişi Nasıl Verilir ?

 

Günümüzde birçok kişi ve işletme artık yaşam alanlarında mekanik sistemli perdeleri tercih ediyor. Bu popülerlik nedeniyle mekanize perdeler, daha uygun fiyatlı, daha dayanıklı, daha çekici görünmesi ve kullanım kolaylığı sebebiyle ön plana çıkıyor. Yaşadığınız alanları daha güzel bir hale getirmek için doğru perde seçimi çok önemlidir. Bu seçim ayrıca, Türkiye'de yaşanan değişken soğuk-sıcak hava, rüzgâr, güneş gibi etkenlerden yaşadığınız alanı korumaya yardımcı olacaktır. Bunların sonucunda perde pazarında sayısız perde tasarımları, renkler ve modeller ortaya çıkmıştır.

 

Ancak aşağıda vereceğimiz ipuçlarından yararlanarak yaşadığınız mekâna özel en uygun perde seçimini yapmanız mümkün olacaktır.

1- Danışma


Birçok kişi, perde satın alırken ürün çeşitliliğinden dolayı çelişkiye düşerler. Uygun perde seçerken fiyat, renk ve malzemenin çok sayıda olması telaşa düşmenize sebep olabilir. Bunu önlemek için;

• Farklı çözümler sağlayan farklı firmalardan yardım isteyebilirsiniz.

• Uzmanlardan alacağınız destek size doğru renk ve malzeme kararı almanız konusunda yardımcı olacaktır.

Bu numaradan bize ulaşabilirsiniz : 0543 599 29 32

 

2- İşleve Göre Seçim

 

• Perdenizi seçerken, görünümü ve güzelliği kadar işlevselliği de bir o kadar önemlidir.

• Sıcak iklime sahip yerlerde ısıya ve güneş ışınlarına karşı koruyacak bir perde seçerken aynı zamanda nefes alan bir ürün seçmeniz önerilir.

• İstenildiğinde güneş ışığından tam faydalanabileceğiniz mekanik sistemleri tercih etmelisiniz.

• Ayrıca mekanik sistemli perdelerin temizliği, tül perdelere göre çok daha kolaydır. Zaman kazandırır.

3- Ölçümler


• Bir perde satın almadan önce tüm ölçüleri titizlikle aldığınızdan emin olmalısınız.

• Satın aldığınız perdeyi küçülttürmek zorunda kalabilir ya da yeni bir perde satın almak zorunda kalabilirsiniz.

• Mekanizmanın takılacağı alan doğru belirlenmeli, pencere kolu veya pencerenin hareketli kanatları göz önünde bulundurulmalıdır. Perdenin aşağı yukarı doğru hareketinde pencere koluna veya başka bir engele çarpmamalıdır.

• Mekanizmanın yönü ve kontrol seçeneklerine önceden titizlikle karar verilmelidir.

4- Renk

• Türkiye'de her bölge farklı iklime sahiptir. Bu yüzden bulunduğunuz yerin genel sıcaklık durumunu göz önünde bulundurarak seçiminizi yapmalısınız. Örneğin sıcak bir şehirde yaşıyorsanız ısı saptırmak için bilinen parlak renkleri tercih edebilirsiniz.

• Yeni perdenizin rengini evinizde takacağınız konumuna göre belirleyebilirsiniz. Mutfaklarda koyu renkler tercih edilirken, salon veya odalarda daha açık renkli perdeler tercih edilir.

• Tüm evinizle uyum içerisinde olmasını isterseniz; mobilya, halı ve duvar renklerini göz önünde bulundurarak perde rengine karar vermelisiniz.

5- Malzeme

 

• Mekanik perdelerde kullanılan malzeme genellikle değişiklik gösterir. Bu yüzden mutlaka yaşam alanınıza uygun işlevsel malzeme türlerini tercih etmelisiniz.

• Ahşap, plastik, polyester, kumaş, alüminyum gibi seçenekleri göz önünde bulundurarak seçiminizi yapmalısınız.

• Seçtiğiniz malzemenin temizlik açısından kolaylığını göz önünde bulundurmalısınız.

6- İç Dekor

• Perdeyi asacağınız pencerenin bulunduğu yerdeki tablolarla uyum sağlayan modeller tercih edebilirsiniz.

• Minimal yaşam alanları için daha sade modeller tercih edilirken, otantik yaşam alanları için etek modeli kesimli ve boncuklu ürünler tercih edebilirsiniz.

• Mekanizma için taç kullanabilir, dahası motorlu ürünleri tercih ederek yaşam alanlarınıza çok farklı havalar katabilirsiniz.

7- Fiyat

 

• Farklı mağazalardan fiyat teklifleri alabilir, en çok tercih edilen ürünlerin fiyatlarını internetten karşılaştırabilirsiniz.

• Sadece bir ürünün ucuz olması onu satın almanız için etken olmamalıdır.

• Malzeme, kumaş kalitesi ve mekanik sistemde kullanılan parçalar; fiyat için etkendir

 

Montaj Nasıl Yapılır ?Önemli !!

 

*Perdenizin montajı tamamlandıktan sonra mutlaka güvenlik kitinin kurulumunu yapınız.
*Bu kit doğru kullanılmaz ise çocukların boğulma riski artabilir.
*Bu kit kullanıldığında boğulma riski azalır.
*Güvenlik kiti perdenin çalışmasını sağlayan kordon - zincir gibi ürünlerin döngü oluşturmasını engeller.
*Kordon ve zincirleri bağlamayınız.
*Yatak,beşik ve mobilyaları perdelerden yeterli uzak mesafede tutunuz.*Perdenin çekme iplerinin (Zincirlerinin) bulunduğu tarafa, çocukların ulaşamayacağı bir  yüksekliğe (zeminden min.140 cm) monte edilir.

 

KORNİŞ APARATI İLE MONTAJ

 

En çok tercih edilen yöntemdir.Aşağıdaki adımlar takip ederek çok kolay ve hızlı bir şekilde “Korniş Aparatı” ile kornişe montaj yapılır.
1. Perdenin takılacağı noktalar korniş üzerine işaretlenir.
2. Pencerenin sağında ve solunda eşit boşluklar kalacak şekilde işaretlenir. Paketin içinden çıkan korniş aparatı bu noktalara resimde görüldüğü yerleştirilir.
3. Perde ile birlikte gelen portray aparatına vidaları takarak, belirlenen noktalarda korniş aparatının üzerine tornavida ya da şarjlı matkap yardımıyla vidalanır. 
4. Perdenin mekanizmasının öncelikle arka kanalıportray üzerine oturtulur.
5. Daha sonra önden sıkıca bastırarak mekanizmaportray üzerine yerleştirilir.
6. Perde takıldığı zaman pencerenin sağında ve soluna eşit boşluklar bırakmak daha düzgün görünüm elde edilmesini sağlayacaktır.
7. Takılmayla ilgili birkaç basit adım tamamlandıktan sonra perde kullanıma hazırdır.

L-AYAK APARATI KULLANARAK MONTAJ

Stor perdeduvara “L-Ayak” aparatı ile montaj yapılacak ise;

1. Perdenin ölçülerine uygun 8 cm, 10 cm veya 12 cm.lik L-Ayak seçilir. Ayak seçilirken perdenin kullanılacağı mekandakartonpiyer olması, tavandan veya duvardan direk montaja uygun olup olmadığı değerlendirilir.
2. Perde mekanizması takılacak noktalar perdenin takılacağı mekana göre belirlenir. Noktaların sağında ve solunda eşit boşluklar olduğuna ve noktaların aynı hizada olduğuna dikkat edilmelidir.
3. Belirlenen noktalara vida boyunda delikler açılır.
4. Paketin içinden çıkan portraylara vidaları takıp bu deliklere tornavida ya da matkap yardımıyla monte edilir.
5. Perdemekanizmasının öncelikle arka kanalıportray üzerine oturtulur.
6. Daha sonra önden sıkıca bastırarak mekanizmaportray üzerine yerleştirilir.
7. Takılmayla ilgili bir kaç basit adım tamamlandıktan sonra perde kullanıma hazırdır. 
TAVANA MONTAJ

 

Tavana portray yardımıyla montaj yapabilmek için aşağıdaki adımlar izlenir:
1. Öncelikle Stor perdenin takılacağı noktalarişaretlenir. Noktaların aynı hizada olması için su terazisi ile kontrol edilir.
2. Perdenin enine göre her 50 cm.de bir 1 adet portray takılması önerilir.
3. İşaretlenen noktalara matkap yardımıyla vida boyunda delikler açılır.
4. Paketin içinden çıkan portraylara vidaları takarak açılmış olan deliklere tornavida ya da matkap yardımıyla montaj yapılır.
5. Perdenin mekanizmasının öncelikle arka kanalı portray üzerine oturtulur.
6. Daha sonra önden sıkıca bastırarak portray üzerine yerleştirilir.
7. Takılmayla ilgili birkaç basit adım tamamlandıktan sonra perde kullanıma hazırdır.
NOT: Stor perdenin montajını yapmadan önce mekanizmanın takılacağı alan doğru belirlenmeli, pencere koluveya pencerenin hareketli kanatları göz önünde bulundurulmalıdır. Perdenin aşağı yukarı doğru hareketinde pencere koluna veya başka bir engele çarpmamalıdır.PENCERE KASASI İÇİNE MONTAJ

 

Stor perde pencere kasası içine montaj yapılacaksa;
1. Mekanizmanın takılacağı noktaları belirlenir. Noktaların sağında ve solunda eşit boşluklar olmalı ve noktalar aynı hizada olmalıdır. Noktaların aynı hizada olması için su terazisi ile kontrol edilir.
2. Pencerenin hareketli kanatlarıgöz önünde bulundurulur, perdenin tamamen açılmasına engel bir durum olmamalıdır. 
3. İşaretlenen noktalara matkap yardımıyla vida boyunda delikler açılır. 
4. Paketin içinden çıkan portraylara vidalartakılarak deliklere matkap veya tornavida yardımıyla monte edilir.
5. Perdenin mekanizmasının öncelikle arka kanalı portray üzerine oturtup daha sonra önden sıkıca bastırılarak mekanizmaportray üzerine yerleştirilir.
6. Takılmayla ilgili birkaç basit adımtamamlandıktan sonra perde kullanıma hazırdır.

                     

PENCERE KASASI ÜZERİNDEKİ DUVARA MONTAJ

 

Stor perde pencere kasası üzerindeki duvara montaj yapılacaksa;
1. Perdenin boyuna göre mekanizmada toplanma payı göz önünde bulundurularak pencere kasası ile mekanizma arasında boşluk bırakılır.
2. Montaj yapılacak duvarın üzerinde mekanizmanın takılacağı noktalar işaretlenir.
3. Noktaların sağında ve solunda eşit boşluklar olmasına ve aynı hizada olmasına dikkat edilir. Noktaların aynı hizada olması için su terazisi ile kontrol edilir.
4. Belirlenen noktalara vida boyunda delikler açılır.
5. Paketin içinden çıkan portraylara vidalar takılır, Bu deliklere tornavida veya matkap yardımıyla montaj yapılır. 
6. Perdenin mekanizmasının öncelikle arka kanalı portray üzerine oturtulur.
7. Daha sonra önden sıkıca bastırarak portray üzerine yerleştirilir.
8. Takılmayla ilgili birkaç basit adımtamamlandıktan sonra perde kullanıma hazırdır
Ölçü Nasıl Alınır ?

*En ve boy ölçülerinde en az +10 cm ekstra pay vermeniz gereklidir.


*En’den verilen pay, yanlardan taşacak ışığı kontrol etmede önemlidir.
Eğer pay verecek alan yoksa perde sıfıra sıfır olacağından sorun olmayacaktır.


*Boy’dan vereceğiniz pay ise perdeyi sonuna kadar açtığınızda sarım payı kalması
içindir. Zamanla perdenizin alüminyum rulodan kopup düşmemesi için gereklidir.
Hem zebra perdeler hem de stor perdeler için geçerlidir.


*Unutmayın sipariş verirken girdiğiniz ölçüler mekanizma ölçüleridir. Perdeniz
eninden -3 cm daha kısa gelecektir.
Örneğin en:100cm - boy: 200cm bir sipariş verdiniz, bu siparişinizin kumaş eni: 97cm olacaktır.
Yani 100 cm eninde bir alanı kapatacak bir perde istiyorsanız 103 cm sipariş etmelisiniz. Ancak takılacağı alanı da göz önünde bulundurmalısınız.


Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Zebra ve Stor Perdelerde Nasıl Ölçü Alınır?

Karartma Stor ve Zebra Perdelerde ölçü alırken En ölçüsünde yer müsait ise ölçüye sağdan 20 cm soldan 20 cm ilave ederek ölçü alınmalıdır.